Giriş / Para Kazanma / İnternetten Para Kazanmadaki En Güçlü Silah E-mail Marketing

İnternetten Para Kazanmadaki En Güçlü Silah E-mail Marketing

Dijital dünyada ister satış ortaklığı ile isterse de e-ticaret ile veya farklı yan sektörlerden birinden para kazanma amacında olan bir girişimcinin mutlaka kullanması gereken silahlardan birisidir izinli e-mail pazarlama çalışmaları. Yüksek satışa dönüşüm oranları, müşteri güven ve sadakatini arttırması, ziyaretçinin siteye tekrar dönüşü ve seo’ya katkısı gibi bir çok sebep göz önüne alındığında belki de dijital pazarlama alanında 4 temel çalışma alanında yer edinen ve yıllardır değişmeyen stratejilerden bir tanesidir.

Tabi email pazarlama derken toplu mail gönderimi gibi konulardan bahsetmiyoruz. Örnek vermek gerekirse sitenize gelen ziyaretçilerden isteyen kişilere isim ve mail bilgisini bıraktıkları takdirde ücretsiz kurs veya bir ekitap göndereceğinizi bildirirsiniz. Listeye katılan yani formu dolduran kişilere hediye kurs veya kitabınızı göndererek hem müşterinizi memnun etmiş olursunuz, hem de mail listenize %100 alakalı bir ziyaretçinin mail ve isim bilgisini elde etmiş olursunuz.

Yapılan bu işleme izinli email pazarlama çalışması deniyor. Yani ziyaretçinizin rızası ile kendi mail ve isim bilgisini bırakması izinli mail pazarlama çalışması örneğidir. İzinli mail pazarlama çalışması yapmanıza olanak sağlayan online servisler mevcuttur. En bilinen servisler getresponse, aweber, icontact gibi büyük firmalardır.

Bu İş İçin Neden Bir Servis Kullanayım? Kendim Manuel Mail Gönderebilirim?

Bir mail gönderim servisi kullanmanız için birçok sebep bulunuyor, bunları aşağıda listeleyelim.

 • Manuel olarak göndermek isteyeceğiniz mailler bir süre sonra gereksiz kutusuna düşer ve müşteri bunu görmez, çalışmalarınız boşa gider.
 • Bu servisler sayesinde gönderdiğiniz mailler %99 oranında gelen kutusuna düşer.
 • Daha önceden hazırladığınız mailleri müşterilerinize belirlediğiniz aralıklarla göndermenizi sağlar ve zamandan çok ciddi tasarruf sağlar (hele ki yüzlerce müşterinizin mail listesine kaydolduğunu düşündüğümüzde).
 • Kişiselleştirilmiş mail gönderimi ile örneğin müşterinizin ismine özel mail gönderim yapma olanağı sağlar ve bunu mail servisi yazılımı sizin için otomatik olarak yapar (mesela gönderdiğiniz mail şöyle başlayabilir: “Merhaba Gökhan, bugün seni çok önemli bir konu hakkında bilgilendirmek istiyorum..” gibi). Bu satış oranlarınızın inanılmaz şekilde yükselmesini sağlar.
 • Gönderdiğiniz maillerin detaylı istatistiğini panelden görebilirsiniz (mail açılma ve okunma oranı, maildeki linklerin tıklanma sayısı, müşterilerinizin demografik bilgileri ve coğrafi konumları gibi..).

Neden Email Pazarlama Çalışması Yapmalıyım?

Çok basit bir örnekle açıklamak gerekirse bir satış sitenizin olduğunu düşünelim. Sitenizin günlük ziyaretçi sayısı 200 olsun ve bu 200 ziyaretçiden 1 adet ortalama satış gelsin. Kalan 199 ziyaretçi nerede? Ben söyleyeyim, siteye girdikten sonra sattığınız ürün veya hizmeti almaya ya parası yetmedi, ya ürün veya sitenize güvenemeyerek ürünü satın almadı, veya ödeme sayfasına geldi ve ödeme yapmaya çalıştı ama kart bakiyesi yetersizdi ya da sonra alırım diyerek sitenizi kapattı, hemde bir daha sitenize geri gelmemek üzere.

İşte mail pazarlaması bu kayıp olan 199 kişilik potansiyel müşteri adayınızın kayıtlarını tutmanıza ve onlara kendinizi hatırlatmanıza olanak sağlar. Mail pazarlamada doğru yöntemler de uygulandığında satış sayınızı kat be kat arttırabilirsiniz. Aşağıdaki resimde satış gelen trafiğin istatistiği görülüyor, ezici bir üstünlükle izinli email pazarlamasının satışa dönüşme oranını görüyorsunuz.

e mail pazarlama ile satış oranları

Aşağıda neden email pazarlama yapmanız gerektiğine dair birkaç madde listeleyelim:

 • Email pazarlaması ile gerçekleşen satış oranı %66’dır. Evet yanlış duymadınız, bu rakam arama motoru pazarlaması da dahil tüm oranlardan yüksektir.
 • Kayıp potansiyel müşterilerinizin dikkatini çekerek ürününüzü hatırlatır ve güven verirsiniz.
 • Bu yöntemle yeni müşteriler edinirsiniz, eski müşterilerinizi de elde tutarsınız.
 • Düzenli gönderilen mailler sayesinde ürün veya hizmetinize olan müşteri sadakati artar. Böylece yeni bir ürün veya hizmet, ya da bir kampanyanız olduğunda anında haberdar ettiğinizde satışa da bu yansır.
 • Manuel olarak başaramadığınız çok değerli bir pazarlama kampanyasını tamamen otomatiğe bağlanmış bir şekilde yapabilirsiniz.
 • Ürün veya hizmetinizle %100 alakalı ve satın almaya odaklı bir müşteri portföyü edinmiş olursunuz.
 • Mail listenize katılan müşterileriniz sitenizi tekrar tekrar ziyaret ettiği için seo konusunda da çok ciddi fayda görürsünüz.
 • Bilimsel olan bir gerçek vardır ki bir insanın satın alma eğilimi 7 kez o ürün veya hizmet hakkında farklı yazı, resim, yorum, video okuyup karar vermesinden sonra oluşuyor. İşte sitenize ilk defa gelen bir ziyaretçinin hemen ürününüzü satın almasını beklemek yerine önceden hazırladığınız maillerin otomatik olarak gönderilmesini sağlayarak, müşterinizin aklındaki sorulara cevap vererek ürününüzü satın almalarını kolaylaştırırsınız.

İzinli email pazarlama çalışmalarının faydası saymakla bitmiyor. Bu yöntemle elde ettiğiniz müşteri bilgisi bir altın madeni gibidir. Öyle ki sadece mail pazarlama çalışması yaparak, internetten para kazanmanın en kolay yolunu kullanarak milyoner olan sayısız kişi bulunuyor. Umarım faydalı bir yazı olmuştur.

Buna da Göz Atın!

İnternet Milyoneri Üyelik Sayfası Kullanıma Açıldı

Eğitim setimizde yer alan bilgilerin, dökümanların ve videoların daha düzenli ve erişilebilir olması amacıyla üyelik …

Bir yorum yapılmış

 1. E-mail Marketing Konusunda verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir