Bilgiyi Paraya Dönüştürmenin Yolu Dijital Ürünler

İnternet uzun yıllardır süre gelen klasik ticaret mantığı kökünden değiştirdi. Bugün fiziksel olarak satışa sunulan tüm ürünleri internet üzerinden de daha uygun fiyata satın alabileceğiniz gibi, dijital ürünlerin internet üzerinden satışı da uzun yıllardır yapılıyor ve bu pazar günden güne büyüyor. Aslında ülkemizin dijital ürünlerin satışı tanışması 2008 yılına dayanıyor da diyebiliriz. Dijital üründen kastımız ekitaplar, internet üzerinden bir konu hakkında verilen videolu kurslar, her türlü masaüstü veya mobil program satışları gibi ürünlerdir.

Bu konuyla alakalı olarak yazmış olduğumuz, dijital ürün üreterek para kazanmanın avantajlarını anlattığımız dijital ürün üretimi ile internetten para kazanma adlı yazımıza da göz atmanızı öneriyoruz. Dijital ürün pazarını ve bu işten nasıl kazanç sağlayabileceğiniz konusundaki temel mantığı da bu yazı ile anlayabilirsiniz. Şimdi gelelim konumuza. Site içerisinde anlattığımız internetten para kazanma yöntemi satış ortaklığı üzerine bilgiler ve yöntemler paylaşmak. Yani başkalarına ait ürünleri affiliate networkler aracılığı ile satışını gerçekleştirip otomatik olarak para kazanmak.

Bugün ise amacımız konuya biraz daha farklı açılardan bakarak işin satış ortağı (affiliate) boyutundan değil de, ürün sahibi (vendor) açısından konuyu ele almak. Dünya üzerinde üniversitelerin bile online ve uzaktan eğitim vererek lisans ve lisansüstü eğitimler verdiği bir ortamda yani her şeyin dijital mecraya doğru kaydığı bir yerde, bir konu hakkında uzman seviyesinde bilgiye sahip olarak o edindiğiniz bilgi hakkında bir ekitap yazarak, bir program üreterek ya da online bir videolu kurs düzenleyerek inanılmaz gelirler elde edebilirsiniz. Bu konuda yönlendirmede bulunacak bir kurum arıyorsanız Gelirbank sitesine girerek iletişimde bulunabilirsiniz, sizi yönlendireceklerdir.

Bir Konu Hakkında Uzman Seviyesinde Bilgim Yok

Para Kazanma Şansım Var mı?

Peki gelelim farklı bir soruya. Eğer bir konu hakkında uzman değilseniz ne yapmalısınız? Hala internetten para kazanma şansınız var mı? Evet tabi ki var. Siz yeter ki girişimci bir ruha sahip olun ve bu alanda harekete geçin yeter. Örnek vermek gerekirse bir konu hakkında pazar araştırması yaptınız ve o konu köpek eğitimi hakkında olsun. Bu arada pazar araştırması yapmayı öğrenmek için internette pazar analizi nasıl yapılır adlı yazıya göz atabilirsiniz. Köpek eğitim kursu hakkında bir potansiyel gördüğünüzü varsayalım. Bu alanda bir uzman da değilseniz, yapmanız gereken konuyla alakalı bir uzman ile görüşmek ve online bir kurs yapmak istediğinizi onlara anlatmak.

O uzmana 2 şekilde teklif götürebilirsiniz. İlki köpek eğitimi hakkındaki bilgisini adım adım olarak videolu kursta anlatarak videoya çekmesini ve bunun için istediği toplam rakamın ne olduğu hakkında (böylece eğitim seti için hazır bir eğitim hazırlatmış ve onun yayın haklarını da satın almış olursunuz). Diğer yöntem ise ilk yöntemdeki gibi videolu eğitimi hazırlaması ve sizin bu eğitimlerin satışını internet üzerinden kendinizin yapacağınızı söyleyerek ortaklık kurmak. Yani %50-%50 olarak bu işten kazanılan parayı paylaşacağınızı belirtmek.

Sadece içinizdeki girişimciyi ortaya çıkararak fırsatları yakalayın ve harekete geçin yeter. Az önce verilen örnek çoğaltılabilir, sektörel ihtiyaç olan bir yazılım konusunda potansiyel görürseniz bir yazılımcı ile anlaşarak aynı yöntemle gelir elde edebilirsiniz.

Bu Yöntemle Ne Kadar Para Kazanırım?

Can alıcı sorulardan bir tanesi. Ürün konusunda pazar analiziniz ne kadar isabetliyse o oranda çok para kazanabileceğinizi söyleyebiliriz. Yani ürününüz ne kadar talep ediliyorsa o oranda ciddi kazanç elde edersiniz. Özellikle devamlı para kazanabilmek için popüler bir ürün üretmek yerine, her zaman ihtiyaç olan ve bir sorunu çözen ürün üretmeniz sizi milyoner adayı yapacaktır.

Bu yöntem clickbank gibi yurtdışı affiliate networkler de uzun yıllardır uygulanan ve dijital ürünlerden bırakın para kazanmayı, milyoner olan çokça kişiye rastlamak mümkündür. Bilgiyi paraya dönüştürerek internetten para kazanmanın tadını sizde çıkarabilirsiniz. Bu ciddi potansiyeli kullanmanızı öneriyorum, aklınıza takılanları yorum kısmından veya iletişim formundan sorarsanız yardımcı olacağız.

2 Yorum

  1. İyi günler türkiyede dijital ürün satışı yaptığınızda, mesela sitemden pdf satıyorum vergi, fatura gibi şeyler dijital ürünler için de geçerli mi?

    1. Merhaba affiliate networkler tüm vergi konusunu çözüyorlar bu sebeple sizin herhangi bir vergi ödemesi ile uğraşmanıza gerek kalmıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir