İnternette Pazar Analizi Nasıl Yapılır?

Bildiğiniz gibi internetten para kazanmanın her alanda kullanılan yollarından birisi de pazar analizinden geçiyor. Pazar analizi yapmak ister ürün sahibi olarak isterse de satış ortağı olarak o ürünün potansiyelininin ne durumda olduğunu görmemiz ve ona uygun bir online pazarlama stratejisi oluşturmamıza yardımcı oluyor.

Bu ve bundan sonraki yazılarımızda uzatmadan daha net ve kısa bilgiler vermeye gayret edeceğiz. Hemen başlayalım.

Arama Motorları Kelime Analiz Araçları

Google adwords veya Yandex.direct gibi arama motorlarına ait olan reklam servislerinin ücretsiz kelime bulma araçlarını kullanabiliriz. Örneğin Google keyword planner aracı ile analizini yapmak istediğiniz ürünün böbrek taşı ile ilgili doğal bir ürün olduğunu düşünelim. Bu ürünü anlatan kelimelerden bir yada birkaçını bu araca yazıp sonuçları inceleyebiliriz. Böylece o arama motorunda o ürünle alakalı aramaların olup olmadığını görebiliriz.

Google Trends

Google’ın uzun zamandır ülkemizde de hizmetini vermeye başladığı trends hizmeti, bir kelimenin yıllar içerisinde arama potansiyelinin yükselip azaldığını veya alakalı yakın kelimelerin aranmaya başlandığı gibi bilgileri bize sunuyor. Hatta lokal olarak hangi ilde daha fazla aramalar oluyor onu da görebiliyoruz.

Forum ve İnternet Siteleri

Bazı ürünler vardır ki, ne anahtar kelime analiz aracında ne de trends gibi mecralarda görünmez fakat o ürünün derinden bir potansiyeli vardır. İşte bu da internet trafiğinin %98 inin döndüğü forum ve internet siteleri vasıtasıyla anlaşılabilir. O ürün ile alakalı olarak google’a örneğin “böbrek taşına bitkisel çözüm forum” gibi bir arama yaparsanız forumlarda o kelime ile alakalı konuların veya yazıların olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Böylece ürün hakkında bir fikir edinebilir ve potansiyele temel olarak bakabilirsiniz. Arama kelimenizin yanına forum yazarsanız forumlarda bu konuda çıkan sonuçlara erişebilir ve potansiyeli görebilirsiniz.

İlgi Alanı ve Demografi

Eğer analizini yapmak istediğiniz ürün veya hizmet bir cinsiyete ya da bir ilgi alanına uygun ise birçok farklı yolu kullanarak analiz yapabilirsiniz. Örneğin analizin yapmak istediğiniz ürün bayanlara yönelik. Ülkemizin önde gelen bayan forum sitelerinin listesini çıkarıyoruz. Bu listeyi alexa dan bulabiliriz veya google dan bayan forumu gibi kelimelerle de bulabiliriz. Sonrasında bulduğumuz sitenin adresini google a yazıp ürünümüzü anlatan kelimeyi google a yazıyoruz. Çıkan sonuç o ürününün bayanlar ile ilgili olup olmadığını veya başka deyişle potansiyelini bize gösteriyor. Ayrıca eğer ürünün en çok hangi cinsiyet ve yaş grubuna hitap ettiğini bilmiyorsanız alexa adres çubuğuna o ürünün veya rakip ürün site adresini yazarak bu bilgileri edinebilirsiniz.

6. His ve Potansiyeli Koklamak

Az önce sıraladığım tüm maddelerde de bu ürün veya hizmet hakkında bir fikir edinemediyseniz (bu çok mümkün değil ama öyle varsayıyorum), hislerinizi kullanmanızın zamanı geldi demektir. Bu yöntem çoğu insana göre gerçekçi gelmeyebilir ama doğru hislerle büyük potansiyel keşfeden birçok kişiyi biliyoruz. İnternetten para denilince akla gelen en önemli konu da her ne kadar rakamlar ve istatistikler üzerinden konuşmak ve plan yapmak olsa da, hisler de o oranda önem arz ediyor. Bu yöntem özellikle bir ürün ortaya çıkarmak isteyen kişiler için ürün veya hizmetlerinin başarılı olup olmayacağına dair bir izlenim verecektir.

Peki bu hissi nasıl edinebiliriz? Pazarlamasını yamak istediğimiz ürün ile alakalı, yakın ürün grubu, cinsiyet ve yaş grubuna uygun kitleyi göz önüne alın. Bu kitle için ürününüzle alakalı şu soruları sorun. Bu ürüne ne kadar ihtiyacın var? Bu ürün senin sorununu tam olarak giderecek mi? Bu ürün fark yaratacak kadar marka algısı oluşturabilecek mi? Eğer bu sorulardan en az 2 sine cevap evet ise bu ürün bir şekilde potansiyelini koruyor demektir.

Para kazanmanın en önemli kurallarından bir tanesi pazarlamanın temel kurallarını bilmektir. Bu internetten kazanç sağlamak isteyen kişiler için de geçerlidir. İnternetten para kazanma yolları arasındaki en önemli sayılabilecek konulardan birisi de pazar analizi yapmaktır. Böylece doğru kitleye ulaşarak satışlarınızı katlamayı öğrenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir