Giriş / Para Kazanma / Epc Nedir? Epc Arttırma Yolları

Epc Nedir? Epc Arttırma Yolları

Epc yani ingilizce açılımıyla earning per click yani tıklama başına ortalama kazanç anlamına gelen ve özellikle satış ortaklığında ürüne gönderilen her 1 ziyaretçide ortalama ne kadar kazandırdığını bize anlatan bir istatistik tutma yöntemidir diyebiliriz. Açıkçası çok karışık ve teknik bilgiyle doldurmak istemiyorum kafanızı. Daha basit ve anlaşılır olması açısından bir örnekle açıklayalım konuyu.

Örnek vermek gerekirse bir satış ortaklığı ürününüz var ve size satış başına 35 lira kazandırıyor. O ürüne 200 ziyaretçi gönderip 1 satış yaptığınızı varsayalım. Yani 35 lira / 200 ziyaretçi = 0,175 kuruş gibi bir rakam çıkıyor. Bu demek oluyor ki sizin bu ürün için her yolladığınız ziyaretçi için 0,175 kuruş ortalama bir geliriniz var. Bu çıkan rakamlar ne kadar yüksek ise ürününüz ve gönderdiğiniz ziyaretçi o kadar kaliteli anlamına geliyor. Yani alakalı ziyaretçi gönderdikçe epc oranınız da yükseliyor demektir.

Burada birkaç noktayı belirtmekte fayda var. Az önceki örnekte 200 ziyaretçi de 1 satış yaptığınızı varsaydık. Bu oran 80-100 ziyaretçide de olabilirdi ve sizin epc oranınız çok daha yüksek olabilirdi. Yani blog veya ücretsiz yöntemlerle gönderdiğiniz ziyaretçiyi varsaydık. Eğer siz ücretli reklam servislerinden birini bu ürüne ziyaretçi göndermek için kullanıyor iseniz epc oranının hayati bir önemi oluyor. Çünkü her tık başına adwords gibi reklam mecralarına ödeme yaparsınız ve epc oranınız yüksek ise kalan rakam karınız olur.

Epc hesaplama neden gereklidir?

Eğer ücretsiz ziyaretçi gönderme yöntemleri kullanıyor iseniz epc hayati bir önem taşımaz. Yalnızca o ürün sayfasına gönderdiğiniz ziyaretçi kalitesini ölçer ve ona uygun düzenlemeler yapabilirsiniz. Veya epc oranı yüksek başka bir ürüne daha çok yoğunlaşabilirsiniz.

Her zaman anlattığımız bir konu var. Çok fazla ziyaretçi göndermek bir şey ifade etmiyor. En alakalı ve satın almaya en odaklı ziyaretçiyi göndermek sizi başarıya götürür. İşte epc oranını takip ederek trafik kalite takibini yapabilir ve hangi trafiğin daha çok dönüş getirdiğini ölçebilirsiniz. Bu işleriniz büyümesine ve gelirinizin artmasına vesile olacak ve size bu konuda yol gösterecektir.

Epc oranını yükseltmek için ne yapmak lazım?

Epc oranını yükseltmenin yani trafiğinizi kaliteli ve ziyaretçi gönderdiğiniz ürünle alakalı hale getirmenin birçok yolu var. Mesela marka ismine göre ziyaretçi göndermek, ürün konusu ile alakalı arama motoru ve blog çalışmaları yapmak, anahtar kelime ve pazar analizi ile konu demografi belirleme çalışmaları gibi örnekler çoğaltılabilir.

İnternetten para ve kazanç deyince ilk akla gelen kazanç yükseltme için profesyonellerin yaptığı hesaplamaların başında gelen bu yöntemi paylaşmaya çalıştım. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Buna da Göz Atın!

Bilgiyi Paraya Dönüştürmenin Yolu Dijital Ürünler

İnternet uzun yıllardır süre gelen klasik ticaret mantığı kökünden değiştirdi. Bugün fiziksel olarak satışa sunulan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir