Giriş / Para Kazanma / Cpa Nedir? Hangi Trafik ile Cpa’den Para Kazanılır?

Cpa Nedir? Hangi Trafik ile Cpa’den Para Kazanılır?

Cpa ingilizce’de Cost Per Action kelimesinin kısaltılmasıdır. Anlamı aksiyon başına maliyettir. Satış ortaklığının kazanç çeşitlerinden bir tanesidir. Satış ortaklığı ile kazanmanın en bilineni CPS yani Cost Per Sale yani satış başına maliyet gibi bir kazanç çeşididir. Daha detaylandırmak ve basitçe anlatmak gerekirse, bir ürüne kendi affiliate linkimizden yolladığımız trafik ile satış gelirse bu kazancın genel adı CPS olarak adlandırılır. Yani CPS modeli ile kazanılması için sizin gönderdiğiniz trafikten müşterinin bir şey satın alması gerekir.

CPA ile kazanma yönteminde ise yine size ait olan bir affiliate linki ile ürün sahibinin sunduğu ürün veya hizmet için ziyaretçi gönderirsiniz. Trafik gönderdiğiniz sitede müşterinin ad soyad, mail veya telefon gibi bilgilerinin yer aldığı formun doldurulması istenir. Sizin affiliate linkinden yönlendirdiğiniz müşterilerden her doldurulan form veya kayıt olan müşteri için ufak rakamlar kazanırsınız.

Yani CPA modelinde kimseye bir şey satmak zorunda değilsiniz. Yolladığınız ziyaretçi siteye form doldursun ve siz kazanmaya anında başlayın, CPA’in özeti bu şekilde. Tabi her iş de olduğu gibi CPA’de de kazanmanın önemli noktaları var. Bunları soru cevap şeklinde açıklayalım.

Cpa ile form başına kazanılan rakamlar nasıldır? Ne kadar kazanılabilir?

Cpa yönteminde kazanılan rakamlar ufak rakamlardır. Her gönderdiğiniz formu dolduran müşteri başına 1,5 ila 3 lira arası küçük rakamlar kazanılır.

Bu rakamlar az değilmi?

Evet az gibi görünse de aslında azımsanmayacak düzeyde yüksek gelir elde edilebilir. Sonuçta formu dolduran müşteri bir şey satın almasa bile siz komisyonunuzu alıyorsunuz. Bir düşünün normalde CPS modelinde gönderdiğiniz ortalama 100 ziyaretçide bir satış geliyor ve size 30 lira kazandırıyor. CPA de göndereceğiniz 100 ziyaretçide ortalama form başına 2 lira kazanılsa 15 tane form doldurulduğunda aynı para kazanılmış oluyor. Bildiğiniz gibi insanların bir form doldurması, satın almasına göre biraz daha kolaydır.

Cpa ile hangi trafikten yüksek gelir elde edebiliriz?

Satış ortaklığı networkleri cpa trafiği için çeşitli kısıtlamalar getirir. Örneğin marka adına tanıtım yasağı, bu ürünün tanıtımında eposta gönderim ve tanıtım yasağı vardır gibi. Bu bir anlamda cpa den yüksek gelir elde etmek isteyen satış ortaklarını kötü anlamda etkiliyor diyebiliriz. Cpa ile kazanmanın en bilinen ve etkili yolu yüksek trafiğe sahip siteleri olan satış ortakları veya yayıncıların olmasıdır. Eğer yüksek ziyaretçisi olan bir siteniz var ise sitenizin belli yerlerine tanıtımını yapmak istediğiniz ürün veya hizmetin bannerlarını yerleştirebilirsiniz.

Veya siteniz genel içerikli bir site ise sizin için en iyi kazanç yöntemi cpa’dir.

Satış ortaklığı networkleri neden form dolduran müşteri için bize para öder?

Aynı CPS modelinde olduğu gibi CPA’de de olayın sonu çoğunlukla o ürün veya hizmetin satışına doğru gider. Yani cpa’de 15 tane form dolduran müşteri varsa en az bir yada birkaçı mutlaka o ürün veya hizmeti satın alır. Böylece ürün sahipleri de gelir elde etmiş olurlar. Kazandıkları paradan bir kısmını o müşterileri bulan size ödemesi normal değilmi?

Cpa’in avantajları

  • Genel ve yüksek ziyaretçi trafiğine sahip blog sahipleri için bulunmaz bir gelir kaynağıdır.
  • Hele niş bir alanda olan bir blog veya ziyaretçi kaynağınız var ise gönderdiğiniz müşteri oranında iyi gelir elde edebilirsiniz.
  • Ürün sipariş iptali gibi sorunlar yoktur, müşteri formu doldurduğu anda komisyon hesabınızdadır.

Cpa’in dezavantajları

  • Yüksek ziyaretçisi olmayan yayıncılar (satış ortakları) iyi ve devamlı gelir elde edemez.
  • Gönderilen ziyaretçi trafiği için şartlar sunulur, bu da satış ortaklarının gelirini olumsuz etkiler (marka ismine tanıtım yapamama, posta gönderimi ile pazarlama yasağı, ücretli reklam yasağı gibi şartlar vardır).
  • Yeni satış ortakları ve blogcular için çok uygun bir yöntem değildir.

İnternetten para denilince akla gelen en önemli yollardan olan satış ortaklığının cpa metodundaki aklınıza takılması muhtemel sorular bunlardı. Yorumlarınızda sorularınzı varsa sorabilirsiniz. Bol kazançlar.

Buna da Göz Atın!

Bilgiyi Paraya Dönüştürmenin Yolu Dijital Ürünler

İnternet uzun yıllardır süre gelen klasik ticaret mantığı kökünden değiştirdi. Bugün fiziksel olarak satışa sunulan …

2 Yorumlar

  1. CPA Konusundaki bu makaleniz çok ayrıntılı ve açık bilgilendirme için teşekkürler

  2. Bu konuda level atladim tesekkur ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir