Giriş / Para Kazanma / Blogculuk ile Nasıl Milyoner Olunur?
blogculuk ile nasıl milyoner olunur

Blogculuk ile Nasıl Milyoner Olunur?

Blogculuk artın çağın mesleklerinden bir tanesi. Kişiler hangi yaştan, eğitim seviyesinden veya cinsiyetten olursa olsun diledikleri konu veya konular çerçevesinde internette kişisel sitelerine yazılar yazarak inanılmaz paralar kazanıyorlar. Para kazanma yolları arasında en bilinen ve kalıcı yöntemlerden olan blogculuk ile nasıl milyonluk gelir sağlanır bunu inceleyeceğiz bugün. Öncelikle belirtmek gerekir ki blogculuk ile milyoner olmak çok uçuk gibi gelse de bu işin çeşitli detay ve stratejileri olan uzun vadeli bir çalışma ile mümkün olduğunu unutmayalım.

Başarılı ve çok ziyaret edilen bir blog oluşturmanın en önemli 4 yolunu listeleyelim. Bunlar 4 önemli madde de blogunuzdan yüksek gelir elde etmeniz için olmazsa olmazlardır.

Blog İçin Konu ve Sektör Seçimi

Bu blogunuzdan milyon liralık para kazanma konusunda atacağınız en önemli adımdır. Bir düşünün uzun zaman boyunca bir konu ve onunla alakalı konularda yazılar yazacaksınız. Ancak ve ancak ilgili olduğunuz veya sevdiğiniz, sevebileceğiniz konuları seçmeniz halinde düzenli yazılar yazabilirsiniz. Eğer sadece para kazanmak için yazı yazabileceğinizi düşünüyorsanız fena halde yanılıyorsunuz. Çünkü bilgili veya ilgili olmadığınız bir alanda yazılar yayınlamak bir yere kadar mümkündür. Bu sebeple blogunuzun hangi konular üzerinde yoğunlaşacağını belirlemek çok ama çok önemlidir.

Kişisel bir tavsiye olarak belli bir alana yoğunlaşmış niş diye tabir edilen bir bloga sahip olmanızı tavsiye ederim. Mesela bir örnek verelim. Sağlık konusunda ilgili veya bilgi sahibi birisiniz. O konuyla alakalı bir blog açarak hastalıkları kategorize ederek yazılar yayınlamaya başlayabilirsiniz. Veya moda konusuna ilgilisiniz bu konuyla alakalı kategoriler oluşturarak yazılar yazabilir ve işe başlayabilirsiniz. Burada tekrar hatırlatmakta fayda var, ilgili veya meraklı olduğunuz, uzun vadeli yazılar yazmaktan sıkılmayacağınız konu seçmeniz en önemli husustur.

Düzenli ve Kaliteli İçerik Girişi

Az önce blogunuz için konu seçiminde belirttiğim o konuya alakalı olma durumu aslında burada daha önem kazanıyor. Ancak ilgili olduğunuz bir alanda yüksek kaliteli makaleler yazarak, takipçilerinize ince detaylar sunabilirsiniz. Sitenize gelen kişilerin sizden o konu ile alakalı doyurucu bilgi edinmek istediğini unutmayın. Bu yüzden olabildiğince bilgilendirici, öğretici ve hatta şaşırtıcı bilgiler paylaşmaya gayret gösterin.

Farklı ve kaliteli yazılarınızın olduğunu gören takipçiler siteniz tekrar ziyaret etmek isteyecek ve bu da sitenizin popülerliğine katkıda bulunacaktır. Diğer önemli nokta ise bu yazıları belli bir düzen çerçevesinde yazmanızdır. Örneğin günde 1 yazı yazıyorsanız hep o düzende devam etmenizdir. Aslında çok yazı yazmaktan ziyade kaliteli ve düzenli yazılar yazmak daha önemlidir. Böylelikle aynı zamanda takipçileriniz de sitenizin güncellenen bir site olduğunu bilir, devamlı ziyaret eder ve blogunuza bir ziyaretçi akışı olur.

Seo Kurallarına Uyumlu İçerik Girişi

İçeriğin kalitesinden bahsetmişken arama motorlarından ziyaretçi çekme yollarından bahsetmemek olmaz. Seo kısa ve öz tanımıyla blogunuzu arama motorlarına uyumlu hale getirme işlemidir. Bir blogcunun mutlaka dikkat etmesi gereken birkaç en önemli ve temel seo kuralı şöyledir. İçeriğin en az 500 kelime ve fazla olması, içerik hedef anahtar kelime oranının bulunduğunuz sektörle yüzdesel olarak uyumlu olması (genelde bu oran %2-3 civarındadır), içerik kalitesi, başlık h tagları ve link uyumu, blogunuzun mobil uyumlu olması, site içi link ağı, site açılış hızı, resim optimizasyonu gibi en temel ve gerekli kurallar ile blogunuzu seo uyumlu hale getirebilirsiniz.

Bu konu çok geniş olmakla birlikte en temel olması gereken konuları yazmaya çalıştım. Daha detaylı bilgi için google’a seo yazarsanız konuyla ilgili bilgiler edinebilirsiniz. Yalnız teknik bilgilerin içerisinde kaybolmak yerine tavsiyem bu kurallara uyan bir wordpress teması ve eklentileriyle başlamanız ve yavaş yavaş bu alanda da kendinizi geliştirmenizdir. Siz bu kurallara uyar ve içerik kalitesini üst düzeyde tutarsanız zaten istediğiniz şekilde arama motorlarında görünmeye başlayacaksınız.

Sosyal Medya ve Dijital PR Çalışmaları

Blogunuzun adıyla alakalı sosyal medya sayfaları açıp her yazınızı o platformlarda paylaşmanız hem takipçilerinize düzenli ulaşmanızı sağlar hem de blogunuza ziyaretçi akışını ve etkileşimini arttırır. Blogunuzu marka haline getirmek için sosyal medyanın gücünden faydalanmak her zaman önemlidir. Blogunuzun isminin akılda kalıcı ve markalaşabilir bir alan adı olmasına özen göstermelisiniz.

Takipçilerinize sosyal medya da anketler yaparak ve minik etkinliklerde bulunarak bu markalaşmayı, tanıtımı hızlandırabilir ve katlayabilirsiniz. Mesela blogunuzun konusuyla alakalı bir resim paylaşarak soru sorabilir ve bilen ilk 3 kişiye bir hediye yollayacağız diyebilirsiniz. Bu takipçi sadakatini arttırır ve sitenize ziyareti devamlı hale getirir.

Peki Blogumdan Nasıl Para Kazanacağım?

Geldik en önemli soruya. Blogunuzdan kazanabileceğiniz 3 farklı kazanç kaynağı bulunuyor. İlki az kazandıran içerik ağı reklam servisleridir. Örnek google’un reklam servisi adsense dir. Kaydolup gerekli kodları blogunuza yerleştiriyorsunuz ve sitenizde düzenli olarak google reklamları görünüyor. Kullanıcılar reklamı tıkladıklarında sizde kuruş misali gelir elde ediyorsunuz. Şahsen ben bu yöntemi tavsiye etmiyorum. Sebebi blogdan milyoner olmak isteyen kişi adsense’den aldığı tıklama başına 40-50 kuruşla bunu ne yazık ki başaramaz.

Önerdiğim en önemli yol satış ortaklığıdır. Konuyla ilgili bilgisi olmayanlar satış ortaklığı siteleri yazısını okuyabilirler. Satış ortaklığı verdiği yüksek komisyon oranları ile sizin hayalinizdeki gelirleri elde etmenizi sağlayabilir. Nitekim yurt içi ve dışında binlerce hayatı değişmiş kişi de bulunuyor. Blogunuza satış ortaklığı ürünlerinin reklamını koyarak daha yüksek ve kalıcı kazançlar elde edebilirsiniz.

Son yöntem ise blogunuzla alakalı büyük firmalardan doğrudan sponsorluk almaktır. Moda ile alakalı bir blogunuzun olduğunu varsayalım. Yazıdığınız yazılar binleri buluyorken, tanınmış firmalar ile iletişime geçerek doğrudan firmaları veya kreasyonları ile alakalı yazılar yazabileceğini söyleyebilirsiniz. Hatta zaten yüksek ziyaretçisi ve içerik kalitesi iyi olan bir moda bloguna zaten büyük firmalar kendileri teklif götürüyor ürünlerimizi tanıtın diye.

Sonuç olarak para kazanma yolları konusunda en bilinen ve kalıcı yöntemlerden olan blogculuk ile para kazanma yazısında bu işi nasıl profesyonel olarak yapmanız gerektiğinden bahsetmeye çalıştık. Önemli olan bu işin düzenli ve kaliteli yazılar yazarak mümkün olduğunu bilmeniz ve orta, uzun vadede yüksek gelirlere ulaşabileceğinizi idrak etmenizdir. Şimdilik bu kadar.

Buna da Göz Atın!

Bilgiyi Paraya Dönüştürmenin Yolu Dijital Ürünler

İnternet uzun yıllardır süre gelen klasik ticaret mantığı kökünden değiştirdi. Bugün fiziksel olarak satışa sunulan …

2 Yorumlar

  1. Emeğinize sağlık gerçekten para kazanma yolları arasında en sevdiğim yöntem de bu. Dediğiniz gibi yurtdışında çok ciddi gelir elde ediliyor bu işlerde. Başarılar.

  2. Blogculuk internetten para kazanma yolları konusunda en sevdiğim yollar arasında yer alıyor. Sizi de bayağı zamandır takipteyim yeni kurslarınızdan haberdar olmak istiyorum mail adresime bilgi verirseniz sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir